Wydarzenia

McKinsey o przyszłości sztucznej inteligencji

Czy Polacy znają i rozumieją sztuczną inteligencję? Jak AI zmieni życie przeciętnego Kowalskiego, a jak wpłynie na rynek pracy i świat biznesu? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwali uczestnicy konferencji “Huawei: rozmowy o przyszłości”, w której jednym ekspertów był Gustaw Szarek, Partner Lokalny McKinsey & Company.

W panelu „AI blisko nas. Jej znaczenie dla konsumentów, gospodarki i biznesu”, otwierającym kongres, udział wzięli:

  • Victor Dragnea, Product Manager CEE & Nordic w Huawei,
  • dr Konrad Maj, Uniwersytet SWPS,
  • Natalia Hatalska, założycielka InFuture Institute,
  • dr Aleksandra Przegalińska, MIT, Akademia Leona Koźmińskiego,
  • Gustaw Szarek, Partner Lokalny McKinsey & Company.

Dyskusję ekspertów poprzedziła prezentacja raportu „AI: Wyzwania i konsekwencje” zrealizowanego przez InFuture Institute dla Huawei Polska. Według badań Natalii Hatalskiej wśród Polaków rośnie znajomość pojęcia sztuczna inteligencja (co deklaruje 38% badanych), jednak nie przekłada się to na wysoką świadomość jej zastosowań w sprzętach, usługach czy rozwiązaniach internetowych, z których na co dzień korzystamy. AI najczęściej kojarzy się nam najczęściej z inteligentnymi samochodami (51%) oraz asystentami głosowymi w smartfonach (41%).

O przykładach efektywnego wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie opowiadał z kolei Gustaw Szarek, Partner Lokalny McKinsey & Company i współautor raportu „Rewolucja AI: jak sztuczna inteligencja zmieni biznes w Polsce”. Szarek podkreślał m.in., że firmy wcześnie wdrażające AI są w stanie zwiększyć rentowność o 20–30 procent. To szczególnie istotne dla polskich przedsiębiorców, ponieważ krajowa gospodarka jest napędzana przez niższe koszty produkcji i adaptowane technologie. AI może zatem stać się szansą na znalezienie nowych źródeł przewagi konkurencyjnej dla polskich przedsiębiorstw.

Więcej informacji o wpływie AI na gospodarkę Polski można znaleźć w raporcie „Rewolucja AI: jak sztuczna inteligencja zmieni biznes w Polsce”.